İHH: Çok yakında hareket tarihini kamuoyuna duyuracağız

12 ülkeden çok sayıda sivil toplum kuruluşunun oluşturduğu Uluslararası Özgürlük Filosu Koalisyonu, Gazze’ye yardım ulaştırmak amacıyla yola çıkacak olan filoyla ilgili basın açıklaması yaptı. Tuzla Tersanesi’nde bulunan Akdeniz Gemisi’nde yapılan basın açıklamasında insani yardım filosuyla ilgili bilgiler paylaşıldı.

Basın toplantısına, Us Boat to Gaza’dan Ann Wright ve Huwaida Araf, Canada Boat to Gaza’dan Wendy Goldsmith, FFC Norway’den Torstein Dahle, FFC’den Zohar Chamberlain Regev, MSF’den Carlos Trotta, Malesia My Care’den Fauziah Mohd Hasan, USA Pink Code’dan Medea Benjamin, USA National Lawyer’dan Suzanne Adley ve diğer sivil toplum kuruluşlarından aktivistlerin yanı sıra, ulusal ve uluslararası basından çok sayıda gazeteci katıldı.

‘ÇAĞRIMIZ BÖLGEDE ATEŞKESİN SAĞLANMASI’

Koalisyon Üyelerinden Doktor Fauziah Mohd Hasan, İsrail’in politikalarının kuruluşundan bu yana; kadınların, çocukların ve sivillerin öldürülmesi üzerine kurulu olduğunu belirtti. Hasan, “Bugün özgürlük filosu, çok sayıda ülkeden yüzlerce ismin katılımıyla, beraberinde binlerce ton insani yardımı tekrardan yola çıkarmak için hazırlanıyor. Ve bu misyon içerisinde en önemli çağrı bölgede ateşkesin sağlanmasıdır” dedi.

‘YARDIMLAR GAZZE’YE GÜVENLİ BİR ŞEKİLDE GEÇİRİLMELİ’

FFC Norway’den Torstein Dahle, “6 aydan bu yana bölgede devam eden soykırım ve katliamdan sonra Gazze’ye insani yardımın ulaştırılması gerekmektedir. Biz bir sivil hareket olarak hükümetlerden bağımsız bir şekilde özellikle Türk hükümetinin burada yaptığı işlere çok teşekkür ediyoruz. Türkiye’de dâhil olmak üzere bütün devletlerin, uluslararası ceza mahkemesinin kararına binaen yardımları bölgeye güvenli bir şekilde geçirmeleri ve bölgede güvenli bir şekilde ateşkes sağlamaları gerekmektedir” ifadelerini kullandı.

‘FİLO, MİLYONLARCA İNSANIN DESTEĞİYLE YOLA ÇIKMAYA HAZIRLANDI’

Us Boat to Gaza’dan Huwaida Araf, “Amerikan hükümetinin şimdiye dek hiçbir şey yapmamasından, üstelik İsrail’le iş birliği içerisinde olmasında dolayı öfkeliyiz. Özgürlük Filosu Hareketi özellikle son 6 aydan bu yana Gazze’de yaşanan katliama karşı kalınan bu sessiz tutumdan dolayı milyonlarca insanın desteğiyle bu yola çıkmaya hazırlandı. Filistin halkının bilmesini istiyorum ki yalnız değilsiniz” diye konuştu.

Basın toplantısının ardından basın mensuplarının sorularını cevaplayan Us Boat to Gaza’dan Ann Wright, “Hazırlıklar devam ediyor, çok yakın bir tarihte hareket tarihi ile alakalı kamuoyuna bilgilendirme yapacağız” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x